Az ultrahang, mint vizsgálómódszer a XX. század második felében, Magyarországon a 80-as, 90-es években vált elterjedté. Sok másik vizsgálattal szemben nagy előnye, hogy jó felbontóképessége miatt a kisebb eltéréseket is megtalálja, biztonságos, nem fájdalmas, nincs mellékhatása és még a babák is békésen tűrik. A vizsgálat nem igényel különösebb előkészületet, vagy kórházi ellátást, ráadásul kifejezetten előnyös, ha a baba jóllakottan érkezik a vizsgálatra.
Ma már minden várandós anyuka több ultrahang vizsgálaton is részt vesz, amelyen a magzatról számos információhoz juthatunk.
Miért fontos mégis az újszülöttek ultrahang vizsgálata?
Vannak olyan eltérések, amelyeket a magzati ultrahang vizsgálat a legnagyobb körültekintés mellett sem tárhat fel teljesen, amelyek később alakulnak ki, vagy magzati korban, a méhen belüli fejlődés szakaszában még nem értékelhetők. Az újszülött koponya, csípő és hasi ultrahang vizsgálata során felfedezhetők olyan apró eltérések, melyek időben felismerve könnyen kezelhetők, gyógyíthatók, így nem okoznak maradandó elváltozásokat.
Kinek ajánljuk?
Mivel fájdalmatlan és mellékhatásoktól sem kell tartani, az ultrahang vizsgálatnak csak pozitív hatása van, ezért bátran ajánlható szűrésre minden csecsemőnél. Kiemelten javasoljuk olyan esetben, ha a családban előfordult valamilyen fejlődési rendellenesség, vesebetegség vagy csípőficam. Az ultrahangos szűrővizsgálat akkor is ajánlott, ha a baba fejlődése az átlaghoz képest elmarad, esetleg a magzati korban végzett ultrahang vagy más vizsgálóeljárás során eltérést észleltek.
A szűrővizsgálat legideálisabb időpontja 6-8 hetes kor körül van. Ekkor már felfedezhetők olyan eltérések, melyek egy-két naposan esetleg még nem nyilvánvalók, ugyanakkor még elég korán vagyunk ahhoz, hogy esetlegesen szükségessé váló kezelés időben elkezdődhessen.
Hasi ultrahang vizsgálat:
Legjobb, ha a baba jóllakottan érkezik a vizsgálatra. Telt pocakkal nyugodtabb, könnyebben vizsgálható, ezen felül a gyomor is jobban ítélhető meg, így a reflux - amikor a gyomorból a benne lévő tartalom visszajut a nyelőcsőbe, vagy annál feljebb - vagy a gyomorürülés zavarainak ( pl. pylorus stenosis - azaz a gyomorból kivezető szakasz szűkülete) megítélése is pontosabb.
A vizsgálat során végig nézzük a hasi szervek, így a máj, epehólyag, hasnyálmirigy, lép, vesék, mellékvesék, húgyutak és a húgyhólyag állapotát. Nagyon fontos ezek közül a vese és mellékvese vizsgálata, mivel itt fordulnak elő leggyakrabban olyan eltérések, melyek tünetet nem produkálnak, ugyanakkor nagyobb bajok előzhetők meg, ha a kezelés már ekkor elkezdődik. A leggyakoribb ilyen eltérés a vesemedence azaz a pyelon, valamint a húgyvezeték azaz ureter tágulata. Ezek szerencsére 95%-ban kezelést nem igénylő funkcionális eltérések, 5%-ban azonban sebészi beavatkozásra is szükség lehet. Ha már a korai időszakban fény derül a húgyúti rendszer eltéréseire, tágulatára, fejlődési variációira, a vesemedence falának megvastagodására, megelőzhető, hogy további funkciózavar, elzáródás, pangás okozta gyulladás alakuljon ki.
Mérsékelt sárgaság a néhány napos újszülöttekben természetes dolog. Elhúzódó, vagy későn jelentkező sárgaság esetén elengedhetetlen a máj és epeutak vizsgálata. Ebben az esetben is a leggyakrabban csak átmeneti enzimeltérésről van szó, de néhány százalékban anatómiai eltérések, mint pl. choledochus cysta - azaz az epeutak tömlőszerű tágulata - állhat a háttérben.
A koponya vizsgálata
Ez a vizsgálat csak csecsemőkorban végezhető el. Ekkor a koponyacsontok még nem nőttek össze, így a kutacsok adta természetes „ablakon” tudunk az agyról egyszerű, mellékhatások nélküli képalkotó vizsgálatot végezni. Az ultrahang vizsgálat tehát a nyitott kutacson keresztül történik, így a csontok zavaró árnyékát kikerülve lehet megítélni az agykamrák tágasságát, az agyállomány állapotát, meszesedés, vérzés jeleit. Eltérés esetén lehetőség adódik a korai gyógyításra, fejlesztésre. Az ultrahang vizsgálat utánkövetéses, azaz kontroll vizsgálatra kiválóan alkalmas pl. hydrocephalus - azaz az koponyán belüli felszaporodott folyadék - esetén.
A csípő vizsgálata
Ennek a vizsgálatnak nagy jelentősége van a csípő állapotának jó megítélésében, ami az állás stabilitásában, a járás megfelelő módjában hozhatja meg az eredményét.
Az ultrahangvizsgálat oldalt fekvő helyzetben történik. Célja, hogy felmérje a csípőizület fejlettségét, az esetleges a csípőficamra utaló jeleket. Korai felismerés esetén enyhébb beavatkozással, tornáztatással, terpeszpelenka viseléssel, esetleg csak megfelelően felkötött hordozókendőben való hordozással is kezelhető az eltérés, illetve előzhető meg a később jelentkező, súlyosabb eltérések. Amennyiben a vizsgálat az ízületi vápa nagyfokú fejletlenségét vagy ficamát mutatja, úgy ortopédiai beavatkozás, pl. műtét is szükségessé válhat. Különösen olyan csecsemőknél javasolt az ultrahangos szűrés, akiknek a családjában csípőficam fordult elő, vagy ikerterhességből, illetve farfekvésből születtek. A csípőultrahanggal idejében felfedezett elváltozások pici korban még könnyen, hatékonyan és egyszerűen orvosolhatók!
Dr. Morvai Zsuzsanna Radiológus Szakorvos elérhetősége >>